Threadser.net
數據
關鍵字
功能建議
Following
Threads
Login
串文
串文鏈結
2024-10-26 02:32
Whole chicken $6 Lemon $0.79 Baby potatoes $3.99 Asparagus $3.99 Garlic $0.50 All in cost: $15 Stop saying it’s cheaper to eat out. This would feed a family of 4 twice or an individual for an entire week.
讚
回覆
轉發
作者
sheltonharris_
粉絲
串文
214+
讚
回覆
轉發
24小時粉絲增長
無資料
互動率
(讚 + 回覆 + 轉發) / 粉絲數
NaN%
回覆 (BETA)
最先回覆的內容
發文後
用戶
內容
一小時內
r3al_g0lden
I know that’s right 😋🫶🏽✨
4 小時內
Leelo
leelo_leelo
That chicken will Cost $20 here.
5 小時內
scrolling for art
scrolling_for_art
$6 chicken??! factory farming garbage.
5 小時內
アシ ュリー
adventureswithchrisandashley
1 chicken gives 7 of us food for the night, with veggies of course :3 it cost around $30
5 小時內
Aleks Cains
mrs.a.cains
Ages of kids? No way with active teens that dwarf me.
5 小時內
Cristina Alonzo
cristi_alonzo
Honestly, it used to be cheaper to eat out when you had 3 or more in a family, but with our current economy, both are expensive in their own way. It just really depends on where you're going and how you're shopping. We like to buy staples in bulk, which usually lasts well over a month and splurge a little more on fresh fruit and veggies. We also make sure to take advantage of sales whenever possible.
6 小時內
bored.monkey.86
a week ?! Thats only two meals for me alone
9 小時內
deeberj
deeberj
This will not feed a family of four twice unless the children are young. It is one meal, and then the carcass goes in a pot to make stock.
9 小時內
Hugo Trindade
hugomigueltrindade
A whole week? Damn i can eat that whole chicken by myself in a dinner if im really hungry 😂😂
10 小時內
Cydney
cydneyxnicole
If one of those 4 is a teen, not happening … not even remotely 😂😭😂